Informacja o postępowaniu mediacyjnym w sprawach rodzinnych, o rozwód i separację
Mediacja jest dobrowolną, poufną metodą rozwiązywania sporu, w której strony konfliktu lub sporu, z pomocą bezstronnego i neutralnego mediatora, samodzielnie dochodzą do porozumienia. Tematy omawiane w toku mediacji zależą od woli jej uczestników. Przedmiotem uzgodnień mogą być sprawy dotyczące: pojednania małżonków, ustalenia warunków rozstania, sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, zaspokojenia potrzeb rodziny, alimentów, a także sprawy majątkowe i mieszkaniowe. W sposób ugodowy można też uregulować np. wydanie paszportu, wybór kierunku edukacji dziecka, kontakty z dalszą rodziną lub zarząd majątkiem dziecka.
Korzyści z mediacji
- Mediacja umożliwia stronom samodzielne zdecydowanie o tym jak chcą ułożyć relacje między rodzicami a dzieckiem po rozstaniu.
- Mediacja sprzyja obniżeniu poziomu negatywnych emocji oraz zrozumieniu potrzeb własnych i drugiej osoby, a przez to zmniejsza obciążenie psychiczne związane z sytuacją konfliktową.
Informacja o postępowaniu mediacyjnym w sprawach nieletnich
Mediacja to sposób dobrowolnego rozwiązywania problemów powstałych w wyniku czynu zabronionego, na drodze porozumiewania się pokrzywdzonego i nieletniego, z pomocą mediatora.
Mediacja może dotyczyć wszystkich czynów zabronionych.
Jakie korzyści daje mediacja pokrzywdzonemu?
- Możliwość wpływu na rozwiązanie problemów wynikających z czynu zabronionego na zaproponowanych przez siebie warunkach.
- Okazję do wyrażenia emocji, wypowiedzenia się na temat skutków czynu zabronionego oraz oczekiwań wobec nieletniego.
- Szansę na szybsze uzyskanie naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i przeprosin.
Jakie korzyści daje mediacja nieletniemu?
- Możliwość porozumienia się z pokrzywdzonym co do sposobu i terminu naprawienia szkody
lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz przeproszenia.
- Szybsze zakończenie postępowania przed sądem.
- Zmniejszenie kosztów postępowania przed sądem.
- Daje szansę na zrozumienie i konieczność poniesienia odpowiedzialności za wyrządzone zło.
Informacja o postępowaniu mediacyjnym w sprawach cywilnych/gospodarczych
Mediacja jest dobrowolną, poufną metodą rozwiązywania sporu, w której strony konfliktu lub sporu, z pomocą bezstronnego i neutralnego mediatora, samodzielnie dochodzą do porozumienia. Zastosowanie mediacji jest możliwe we wszystkich sprawach, w których prawo dopuszcza zawarcie ugody. Mediacja przerywa bieg przedawnienia. Przedmiotem mediacji mogą być na przykład sprawy o zapłatę, zniesienie współwłasności, sprawy pracownicze, rozwiązanie lub niewykonanie umowy, podział majątku dorobkowego, dział spadku oraz sprawy dotyczące sporów sąsiedzkich.
Korzyści z mediacji
- Mediacja stwarza stronom, w tym przedsiębiorcom, szansę na szybkie, tanie i ostateczne rozwiązanie ich sporu w formie polubownego porozumienia.
- Mediacja pozwala także na utrzymanie wzajemnych relacji.
- Mediacja umożliwia zachowanie korzystnego wizerunku.
- Mediacja sprzyja obniżeniu poziomu negatywnych emocji oraz zrozumieniu potrzeb własnych i drugiej strony, a przez to zmniejsza obciążenie psychiczne związane z sytuacją konfliktową.
Źródło: Opracowanie Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości we współpracy ze Społeczną Radą ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości.
Głównym celem mojej pracy jest wsparcie rodziny w kryzysie, by jej członkowie mogli wypracować rozwiązania oparte na rzeczywistych potrzebach.
Pamiętając o tym, iż mediacja jest to dobrowolny i poufny proces, w którym bezstronny i neutralny mediator wspomaga strony w wypracowaniu satysfakcjonującego je porozumienia.
Mediacje odgrywają szczególnie istotną rolę w przypadku dzieci – oszczędzają im wielu strasów i negatywnych emocji, oraz przynosi satysfakcję z samodzielnego podejmowania decyzji we własnych sprawach.