ROZWÓD RODZICÓW

Rodzice, którzy się rozwodzą, zdają sobie najczęściej sprawę z tego, że ich decyzja będzie miała negatywne konsekwencje dla dzieci. Choć borykają się z własnymi problemami, nie zapominają o tym, że dla własnych dzieci są najważniejszymi osobami na świecie, i niepokoją się, na ile i w jaki sposób ich dzieci zostaną dotknięte skutkami rozwodu.

Gdy chodzi o samych rodziców, to dla jednych rozwód bywa katastrofą, dla innych wyzwoleniem, jednak dzieci zawsze napawa lękiem jako wydarzenie, które zagraża ich poczuciu bezpieczeństwa i którego nie mogą sobie wytłumaczyć. Niekiedy ojciec czy matka, pod ciężarem chwili i poczucia krzywdy, próbują u dziecka szukać pocieszenia i wsparcia dla swej decyzji. Problem przerasta jednak dziecko i jeśli rodzice nie wyjaśnią mu, co się dzieje, w jaki sposób sprawa go dotyczy i co z nim będzie po rozwodzie, dziecko gubi się we własnych interpretacjach sytuacji.

9671285860_f34ea1a3b3

Dziecko często dochodzi do wniosku, że to ono jest przyczyną zaistniałego konfliktu między rodzicami. Niejednokrotnie jest gotowe do wszystkich poświęceń, byle tylko doprowadzić do zgody między nimi. Wstrząs w obliczu utraty matki czy ojca w następstwie rozwodu czyni dziecko podatnym na choroby somatyczne i psychiczne. Gdy jednak mimo kryzysu, rodzina potrafi zmobilizować swe siły, a dzieci czują się kochane i otaczane opieką, to mają one szansę konstruktywnie poradzić sobie z sytuacją.

W okresie rozwodu rodzice powinni zwracać uwagę, czy zachowanie dziecka nie wskazuje na oznaki stresu. Dziecko traci wtedy zainteresowanie szkołą, dotychczasowymi przyjaźniami, nawet jakąkolwiek zabawą i rozrywką. Znacznie więcej lub znacznie mniej sypia, jest wyjątkowo nieposłuszne i kłótliwe.

Dziecko musi wiedzieć, że matka i ojciec pozostają jego rodzicami, mimo że ich małżeństwo się rozpada i nie będą już mieszkać pod jednym dachem. Przedłużające się targi o to, z kim dziecko czy dzieci zamieszkają, oraz wywieranie na dzieci presji, by opowiedziały się po jednej ze stron, są szczególnie szkodliwe i pogłębiają destruktywne dla psychiki dziecka skutki rozwodu.

Kluczową dla dziecka sprawą jest świadomość, że obydwoje rodzice opiekują się nim nadal z niezmiennym oddaniem. Gdy mimo wszystko wystąpiły u dziecka niepokojące objawy stresu, należy podjąć odpowiednie postępowanie i zwrócić się o poradę specjalisty, by sytuacja rozwodowa jak najmniej obciążała członków rodziny.

8211801611_5438efda4a_o

Źródło: Bez niedomówień do rodziców o problemach dzieciństwa i dorastania – publikacja Instytutu Psychiatrii i Neurologii oraz wydawnictwa ELMA BOOKS.